Asso Ultra Molecular Shield 0,37mm – po sezonie

Tej żyłki używałem w sezonie 2013. Na stronie dystrybutora możemy przeczytać że : …. seria ULTRA to seria żyłek, które skupiają w sobie wszystkie zalety nowoczesnych  żyłek monolitycznych. Wykonane zostały przy wykorzystaniu najbardziej zaawansowanych technologii i materiałów, jakie stosuje się w światowym przemyśle chemicznym. I po takim wstępie pokuszę się o własną opinie jak to w tym sezonie żyłka Asso pomagała mi w łowieniu. Po serii Asso Ultra Cast zdecydowałem się na zakup i przetestowanie Ultra Molecular o grubości 0,37mm o wytrzymałości liniowej 14,5kg w kolorze Green. Mówiąc krótko nie żałuję i na kolejny sezon także nawinę opisywaną żyłkę. Ale do sedna.

Producent podaje że:

1)      całkowita zgodność rzeczywistej średnicy z deklarowaną (dopuszczalne maksymalne różnice to 0,006mm) – wizualnie nie jestem tego wstanie stwierdzić ale znajomy pokusił się o pomiar elektroniczny. Jest tak jak podano. Żadnych przegrubień ani niedomiaru. Zgadza się.

2)      maksymalna wytrzymałość i siła na węźle wśród dostępnych na rynku – jak z pozostałymi na rynku nie odpowiem ale porównując do wszystkich żyłek jakie do tej pory używałem to wytrzymałość jest faktem. Węzeł zaplata się swobodnie i zaciąga bez zagnieceń. Nie wymaga większych poprawek przy prawidłowym wiązaniu. Zaciąga się od początku poprawnie i trzyma. Trzyma mocno.

3)      powłoka Fluorocarbonowa – jest i spełnia swoja rolę. Mając możliwość łowić na bardzo znacznych odległościach gdzie żyłka ocierała się pośród ostrej roślinności podwodnej opisana powłoka zdawała swój egzamin. Dystans 150-200 metrów nie powodował że „szorująca” żyłka miała na sobie mocno widoczne oznaki zużycia. Warstwa fluorocarbonowa chroni tę linkę bardzo dobrze.

4)      miękkość i rozciągliwość – jak podaje producent te dwie cechy nie są kompatybilne i teoretycznie nie powinny charakteryzować tej samej żyłki. Chyba udało się osiągnąć kompromis. Faktycznie jak na żyłkę pokrytą dodatkową warstwą ochronną jest dość miękka choć zakupiłem ją typowo do wywózki. Pomimo tego nie jest bardzo sztywna. Drugi parametr według mnie jednak odbiega lekko od teorii. Spora odległość według mnie powoduje że żyłka jednak w niewielkim stopniu ale rozciąga się. Nie wykazuje jednak w takich sytuacjach efekty pamięci.

Informacje ogólne. Uważam że żyłka jest technologicznie naprawdę bardzo dobra. Można nią oddać dość daleki rzut choć winna być głownie używana do wywózki. Dobrze tonie, szybko i nie pochłania wody. Jest dość śliska co powoduje że wszelkiego rodzaju śmieci czy np. muł nie przylega do niej a co za tym idzie nasze przelotki są oszczędzane. Bardzo dobrze amortyzuje zrywy ryb szczególnie w ostatniej fazie holu. Nie ma absolutnie tendencji do skręcania nawet końcowego odcinka. Oferowana jest w różnych długościach na szpulach i każdy dobierze odpowiedni odcinek na swój młynek. Cenowo? Hmmm – nie jest to najtańsza żyłka ale za jakość mogę dopłacić. Są droższe a jakość wątpliwa. Reasumując wszystkie podane wyżej omawiane punkty w skali 1-10 dam 9,5 pkt. To dużo a może naprawdę dużo. Jeśli ktoś chce mieć pewniaka na szpulach polecam Asso Ultra Molecular. Dla jasności jest to produkt Made In Japan a dostępna tutaj http://mosella-pelzer.eu/

4 Responses to Asso Ultra Molecular Shield 0,37mm – po sezonie

 • Wąsaty says:

  Namówiłeś mnie. Mam nadzieję, że nie będę żałował, bo i Tobie by się oberwało. Szkoda, że ta szpula nie ma wskaźników np co 100m – byłoby łatwiej równo podzielić. Damy radę.

 • KRON says:

  Cze. Nawiń z maszyny w sklepie wędkarskim albo z tym ustrojstwem 🙂 http://allegro.pl/licznik-glebokosci-spro-0-999m-i3780177828.html

 • Wąsaty says:

  Nawinąłem w sklepie na jedną szpulę – i tu niespodzianka. W/g opisu na szpuli mieści się 350m żyłki 0,38, a tu po nawinięciu 300m koniec????
  Pomiar mikromierzem daje rozwiązanie – nie 0,37 lecz aż 0,39 z kawałkiem!
  Mam nadzieję, że to jedyna różnica z reklamowym opisem. Reszta zostanie zweryfikowana nad wodą. Oby do wiosny.

 • KRON says:

  Jureczku – drugie zdjęcie od góry. Tak jak Technium ma powłokę teflonową i ma prawie 0,40 tak i w tej żyłce jest powłoka. Wymiar podany jest linki – samej. Z powłoką jest więcej 🙂 Stąd różnica 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Grudzień 2017
P W Ś C P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Partnerzy